LEASING SAMOCHODU OSOBOWEGO O WARTOŚCI POWYŻEJ 150.000 ZŁ WYKORZYSTYWANEGO DO CELÓW MIESZANYCH- PRZYKŁADY

Przykład

Firma jest VATowcem, a samochód wykorzystuje do celów mieszanych i może odliczyć 50% VAT.

Obowiązujące limity:

  1. Samochody spalinowe/hybrydowe:

134 529,14 zł netto, 30941,70 zł vat, 165 470,84 zł brutto

  • Samochody elektryczne:

201 793,72 zł netto, 46412,56 zł VAT, 248 206,28 zł brutto.

Przykład

Firma podpisała umowę leasingową na samochód o wartości 200000 zł brutto (162601,63 zł netto).

Wartość samochody do ustalenia kosztów uzyskania przychodów:

netto + 50% z 23% VAT:

162601,63 + 50% * 37398,37 = 181300,82 zł

W koszty można zaliczyć 150000 zł (netto+50% VAT) wobec czego 31300,82 zł to wartość pojazdu niestanowiąca kosztów uzyskania przychodów NKUP.

Obliczamy % w celu ustalenia jaka część raty będzie KUP, a jaka NKUP:

150000/ 181300,82=82,73% raty stanowi koszty uzyskania przychodów

31300,82/181300,82 = 17,26% nie stanowi kosztów uzyskania przychodów

Miesięczna rata leasingowa wynosi: 4000 zł brutto, 747,97 zł VAT, 3252,03 zł netto.

Odliczony VAT z raty leasingowej:

747,97 zł x 50%= 373,98 zł

RATA NIEODLICZONA W KOSZTY:

4000 zł– 373,98= 3626,02 x 17,26% = 625,85 zł

RATA BEDĄCA KOSZTEM UZYSKANIA PRZYCHODÓW:

4000zł -373,98 vat= 3626,02 zł-625,85 zł  = 3000,17 zł

SCHEMAT KSIĘGOWANIA RATY LEASINGOWEJ:

WN 221-VAT naliczony 373,98 zł

WN 402-USŁUGI OBCE ( w analityce nie KUP) 625,85 zł

WN 402-USŁUGI OBCE ( w analityce KUP) 3000,17 zł

MA 201-rozrachunki z dostawcami 4000 zł.

error: Nie kopiuj !!
Scroll to Top